VAN GÖLÜ

Van Gölü doğunun incisi Van ilinin adıyla anılan ve havzasında yaşayanların Van Denizi olarak adlandırdığı Türkiye’nin en büyük gölüdür.

Van ve Bitlis ili sınırlarında bulunan Volkanik Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan kraterin içine akan sulardan oluştuğu düşünülmektedir.

Birçok güzelliğe şahit olmanızı sağlayan güzel koylara sahip Van Gölü'nün yüzölçümü 3.713 km²'dir. Van Gölü tatlı su ve deniz ekosistemlerinden farklı bir su alanı ekosistemine sahiptir. Van Gölü’nün suyu tuzlu ve sodalıdır. Van Göl’ü suyu tuzluluk oranı %o19, pH'sı ise 9.8 dir. Van Göl’ü su seviyesi mevsimsel ve iklime göre değişken olarak yükselip, düşmektedir. Van Gölü’nün denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada bulunur. Akdamar adası, Çarpanak adası, Adır adası ve Kuş adası şeklinde isimlendirilmişlerdir.

Söz konusu adaların tarihi ve turistik özelliği vardır. Van Göl’ünde Tatvan-Van demiryolunu feribotlarla bağlayan deniz yolu da mevcuttur. İstanbul – Tahran demiryolu hattı Van Gölü’nden geçmektedir. 

Türkiye’de göllerin en büyüğü olan Van Gölü etrafındaki Lav Seddi girintili çıkıntılı olup düz bir hatta sahip olmayan kıyısı bulunmaktadır. Van Göl’ü geniş bir gövde kuzeydoğuya uzanan büyük bir geçit sayesinde muazzam bir körfeze sahiptir. Van Gölü olduğu yer itibarı ile batıdaki Muş Ovası ile birlikte Geniş bir çöküntü havzasına sahiptir. Nemrud Dağından çıkan volkanların meydana getirdiği setle Muş Ovasından ayrıldığı görülür. Muş Ovasının zamanla alüvyonlarla dolmasına karşılık, kapalı havza durumunda olan Van depresyon bölgesi, sularla dolarak göl haline gelmiştir. Kapalı havza durumundaki göle büyük akarsular dökülmez, ancak çok sayıda dere suları buraya dökülmektedir. Bütün dereler kar ve yağmur sularıyla beslenir ve suları kış mevsiminde oldukça az, ilkbahar ve yaz aylarında çoktur. Yaz aylarındaki fazlalığa yüksek yerlerdeki karların erimesi neden olmaktadır. Van Gölü su seviyesi Temmuz ayında en yüksek orana ulaşmakta ve Ocak ayında ise en düşük oranı yaşamaktadır. Yıl içindeki seviye farkı ortalama 50 cm civarında görülmektedir.

İnci Kefalı Göçü

Van Gölü’nün doğu bölgesinde; Erciş Körfezinde Andır Adası, Van Koyu’nun kuzeydoğu kesiminde Çarpanak Adası, Gevaş bölümünde Akdamar Adası ve bu adanın koyun 1 km kuzey batısında bulunan Kuş Adası bulunmaktadır.

Van Gölünün dışarıya akıntısı olmadığından sular ancak buharlaşmayla kaybolmakta, bu ise suda tuz birikimine sebep olmaktadır. Zamanla biriken tuzlar sebebiyle tuzluluk nispeti binde 22,4’e yükselmiştir. Gölü besleyen dereler volkanik araziden geçtiklerinden fazla miktarda sodyum karbonat getirirler. Bu bakımdan göle sodalı göl denir. Gölün suyu acı, tuzlu ve sodalıdır. Yaz aylarında kenarlarında görülen soda birikintileri toplanıp satılır. Soda üretim yeri olarak Van Gölü önemli bir potansiyele sahiptir.

Göl ve çevresinde Doğu Anadolu’nun sert iklimi, hüküm sürer. Büyük ve derin göl civardaki çok sert iklimin biraz yumuşamasına sebep olmuştur. Etrafında çok şiddetli donlar görülmez. Çevresindeki yüksek dağlara iki metre yüksekliğe kadar varan kar yağar. Bunlar yaz aylarında eriyerek gölü beslerler. Gölün hemen çevresinde ormana rastlanmaz, yalnız güneydeki yamaçlarda çalılık ve bozulmuş ormanlar vardır. 

Göle dökülen akarsu ağızlarında çok miktarda balık yaşar. (En çok tatlı su kefalının avlandığı) balıklardan havyar da elde edilir. 

Tatvan-Van arasında feribot seferlerinin devamlı yapılması nakliye bakımından önemlidir. Elazığ-Muş demiryolu, Tatvan-Van feribot seferleriyle İran’a bağlanır. Ayrıca karayolları ile etrafa bağlantıların olması bölgenin ticaretine müspet olarak tesir eder. 

Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve tek tür olan balık çeşidi İnci Kefalı - Chalcalburnus Tarichi yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.'dir.

Van Gölü'nün kıyısındaki bazı yerleşim birimleri (Van'dan başlayarak saat yönünde): Van İli, Edremit, Gevaş, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Muradiye bulunmaktadır.

 

VAN GÖLÜNDE YAPILAN BAZI ETKİNLİKLER:

* Van YYÜ Su Sporları, Laser ve Rüzgar Sörfü

 

* Van Gölü Su Sporları Organizasyonu

* Van Gölü Su Sporları Festivali

 

Firmanın Haritadaki Konumu

 

Foto Galeri