Vizyon Van | Van Kalesi

Van Kalesi

Adını doğunun incisi Van ilinden alan ve şehir merkezinde bulunan Van Kalesi merkeze 5 km mesafede bulunur.

Van ovasındaki doğu-batı doğrultusunda uzanan kaya bir kütle üstüne inşa edilmiştir.

Kayalık, 20-120 metre arasında değişen genişliğe, 1800 metre uzunluğa ve 100 metre yüksekliğe sahip doğal bir oluşumdur.

Güneyden sarp ve dik, kuzeyden meyilli topografik özelliğe sahip olan Van Kalesi, üç bölümden oluşur.

Urartuların başkentliğini yapan ve Tuşpa olarak adlandırılmış şehir Van Kalesi’nin güneyinde bulunmaktaydı. Urartu Devleti'nin başkentliğini yapan kale, Urartu Kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında kurulmuştur. Kalede Urartular'dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Bin Merdivenler ile ana kayaya oyulmuş sur duvar yatakları ve sur duvarları bulunmaktadır.

Kalede Urartular'dan sonra Osmanlı'ya kadar Pers yazıtı dışında herhangi bir kalıntı gelmemiştir. Doğu tarafındaki sur ve kuleler, kuzey batıya bakan kale giriş kapısı, tahkimat ve diğer beden duvarları, Yukarı Kale, Süleyman Han Cami ve minaresi ile askeri amaçlı kerpiç ve taştan çeşitli yapılar, Osmanlı döneminden kalmadır. Tahkimatı sağlayan beden duvarları, burçlar ve kuleler moloz taş, kerpiç ile kesme taş malzeme ile yapılmıştır. Bu duvar ve tahkimatlar kuzeyden kalenin siluetini oluşturmaktadır. Osmanlı döneminde kale tamamen askeri amaçlı olarak kullanılmıştır. Asıl şehir kalenin güneyinde kurulmuştur. Burası da surlarla çevrilmiş. 1915’ten sonraki tahrip olmuş haliyle günümüze ulaşmıştır. 

 

Firmanın Haritadaki Konumu

 

Foto Galeri