Vizyon Van | Başkale Travertenleri

Van iline bağlı Başkale ilçesinin Dereiçi köyü yakınlarında bulunan travertenlerdir. Denizli Pamukkale travertenleri ile neredeyse aynıdır. Hakkari Başkale yolu üzerindedir.

Daha önce yol sorunu nedeniyle ulaşımın güçlükle yapıldığı, Van'ın Başkale ilçesindeki "Pamukkale"yi andıran travertenlerin yolu tamamlandı. Van'ın saklı güzelliklerinden biri olan travertenler ilçeye 45 kilometre uzaklıktaki Dereiçi köyünde yer almaktadır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yapılan açıklamada; travertenlerin bulunduğu bölgede inceleme yaptıklarını, bu alanın korunması için çalışma başlattıklarını, gerekli korumanın sağlanması için öncelikle jeolojik çalışmaların yapılması gerektiği belirtildi.

Açıklamanın devamında; Jeolojik çalışmalarla suyun başka yere akışının engellenmesi gerektiği, suyun başka yere akışının engellenmesiyle bölgenin Pamukkale'yi aratmayacak hale geleceği ifade edilirken, söz konusu bölgenin sit alanı ilan edilmesi için Anıtlar Yüksek Kurulu'na müracaatta bulunulduğu da dile getirildi.

 

Firmanın Haritadaki Konumu

 

Foto Galeri