Van Gölü doğusunda bulunan ve bir set gölü olan Erçek Gölü : Ulusal ve uluslararası sınıflandırılmalarda önemli kuş alanları arasında “B” sınıfı sulak alan sayılmaktadır.

Erçek Gölünün derinliği ortalama 19 metre ve en derin yeri 40 metre civarındadır. Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün yarısı, Erçek Gölü Havzasında varlığını sürdürmektedir.

Kılıçgaga, Büyük Cılbıt, Kara Boyunlu, Batağan, Angıt, Flamingo, Yaz Ördeği, Van Denizi Martısı gibi onlarca kuş türünün barındığı zengin bir doğal ortamdır.

Kuş Cenneti yalnız yerel türlerin değil Flamingolar gibi göçmen kuşların da önemli konaklama ve üreme alanlarındandır. Dünyanın en büyük flamingo konaklama alanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Genelde nesli tükenmekte olan kuşları barındırmaktadır. Kuş Gözlemcileri İçin Bir Cennet olan ve Türkiye’nin sahip olduğu tüm sulak alanların yaklaşık 1/3’ünü Van Denizi Havzası ile Erçek Gölü oluşmaktadır.

Bu özellik kuş turizmi açısından son derece avantajlı bir konum sağlamaktadır. Özellikle biyoturizm ve ornitoturizm açısından Erçek Gölü Kuş Cenneti dünyanın önemli merkezlerinden biri halindedir.

 

Firmanın Haritadaki Konumu

 

Foto Galeri