EDREMİT

Edremit, Van ilinin bir ilçesidir. İçerisinde Asur kraliçesi Semiramis'in yaptırdığı Şamran Kanalı geçmektedir. Ayrıca ilçeyi tepeden gören bir kız kalesi ve bu kız kalesinin karşısında da Ermeni yapımı bir şapel vardır. 2005'te toplu konut idaresinin 1800 konutluk bir yerleşke yapmasından sonra nüfusu iki misli artmıştır.

6360 sayılı kanunla Van'ın büyükşehir belediyesi statüsü almasıyla Edremit, sınırları genişletilerek Van'ın üç merkez ilçesinden biri haline gelmiştir. Van'ın diğer merkez ilçeleri olan İpekyolu ve Tuşba ise yeni ilçeler olarak ilk kez bu yasa ile kurulmuştur.

İlçe toprakları genelde dağlıktır. Gölün kıyısında ise düzlükler olup, doğu kesimlerde Erek Dağı yer alır. Yerleşim merkezleri gölün kıyısındaki düzlükte toplanmıştır.

Ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. Ovalık kesimde tarım yapılır. Burada tahıl, sebze ve meyve yetiştirilir. İlçede en çok küçükbaş hayvan beslenir.

İlçe merkezi Van Gölü kıyısında Bitlis-Van karayolu üzerinde kurulmuştur. Merkez ilçeye bağlı bucak merkeziyken 1990’da ilçe oldu. Eski ismi Gümüşdere’dir. Tabiî güzelliği çok meşhurdur.

Nüfus:

2014 yılı verilerine göre Edremit Nüfusu 113.999

 

Muhteşem.. Öyle değil mi? :)